Cheap Samsung NC10-14GB 10.2-Inch Blue Netbook - 6 Cell Battery
Best screen. matte superbright LED backlit screen. 10 inch is a must.. the 8.9 inch screens and keyboards were just too small for me.
Excellent battery life
Has bluetooth and SD card slot.
touchpad buttons in standard place on bottom not on the sides.
Only negative is the touchpad is not that great.
Buying Samsung NC10-14GB 10.2-Inch Blue Netbook - 6 Cell Battery
I ordered an Accer Aspire One but returned it because I read some reviews that said the Samsung had a better screen and keyboard. The Samsung NC10 can also be upgrade another full Gigabyte instead of only a Half Gig like the Acer. I will wait awhile before doing the upgrade because my NC10 with 1 Gig is just As fast , if not faster than my Dell Inspiron E1405 with 3 Gigs running Vista. It has plenty of ports to connect devices and has bluetooth connectivity. This is my ninth laptop. I have never owned a desktop. Six years ago I bought a Toshiba with the fifteen inch screen. Everyone just loved it. I found myself only carrying it to work about one or two days per week so about two years ago I went to a DELL with the 14 in screen. I teach four or five classes at a local university and often have to carry two or three textbooks. I have developed arthritis in my knees and it is difficult lugging a laptop and several books around. Now I can scan my chapters in that I need for the day and carry my Samsung and roll book. Samsung, my 55 year old knees and back thank you. Now going to conferences will be easier and if I get bored between classes I can surf the net or grade my students work that they post online.